Méhek, darazsak, csípnek, szúrnak, mézet gyűjtenek, gömbölydedek, hosszúkásak, szőrösek, csíkosak... Sokak fejében keverednek a fogalmak, sokszor a gyerekeknek sem tudjuk hirtelen megmondani, hogy éppen melyik fajtával van dolgunk. Jöjjön a saját szubjektív nézőpontomból egy kis segítség, melyik, hogyan néz ki, mit érdemes róla tudni!
A legaranyosabb
Mind láttunk már a virágokra lomhán rászálló dundi szőrös fekete-sárga-fehér csíkos rovart, ők a poszméhek, vagy dongók. A közhiedelemmel ellentétben neki is van fullánkja (a fullánkosdarázs-alkatúak közé tartoznak), bár ritkán használja. Ezen kívül egy gyerekkori kísérlet kapcsán (a tenyerünkbe zártuk) elmondhatom, hogy harapni is tud, ha veszélyben érzi magát. Kétségkívül a legbarátságosabb természettel rendelkezik a fullánkosok között. Közeledtét hangos zümmögés jelzi, innen a dongó kifejezés. 2014-ben egyik faja, a földi poszméh az év rovara volt.
Poszméh - Forrás: Wikipédia |
A legfélelmetesebb
A darazsak kisebb, de hosszúkásabb, sárga-fekete csíkos rovarok. Fullánkjuk, és mérgük is van, ha támadnak, akkor azon keresztül juttatják a mérget a "céltestbe". A kecskedarazsak fullánkján nincs horog, ami azt jelenti, hogy többször is bevetheti, nem pusztul bele, ha használja. Harapni is tudnak. Mivel mindenevő, ezért gyakori, hogy lakott területek közelében élnek, rászállnak a megmaradt és szabadon hagyott ételekre. Legveszélyesebb fajtájának a lódarázst tartják, a fészkének megbolygatására az egész kolónia életveszélyes támadásba lendül.
Déli papírdarázs - Forrás: Wikipédia |
A leghasznosabb
A köznyelvben és a mezőgazdaságban is leginkább elterjedt méztermelő fajták a méhek. Megjelenésükben az előző két főbb fajta keveréke, a poszméh szőrössége és a darazsak hosszúkásabb alakja ötvöződik bennük. Kulcsfontosságú szerepük van a beporzásban, és a méz előállításában. A fullánkosok alrendjébe tartoznak, de van olyan alcsoportjuk, amelyiknek mégsincs fullánkjuk. Ők viszont állati tetemekből táplálkoznak, ha szükséges, akkor a rágóikkal védekeznek. A méhek fullánkja egyszer használatos, mivel számos kicsi visszafele hajló horog van rajta. Tehát, ha a méh ereszti belénk a fullánkját, akkor az bennünk marad, a méh elpusztul. Ezalól kivétel a kitines felület, például a viaszmolyból vissza tudja húzni a fullánkját anélkül, hogy elvesztené. Illetve a királynő is képes arra, hogy visszahúzza, akár az emberi bőrből, mivel ezen kevesebb horog található.
Hím méh - Forrás: Wikipédia |
Az utóbbi időben kritikus mértékben megfogyatkozott a méhek száma köszönhetően a klímaváltozásnak, és a növényvédőszereknek. A méhpopuláció érdekében több kampányt is folytattak különböző érdekszervezetek. Magyarországon talán az egyik legismertebb a Greenpeace 'Csípem a méheket' elnevezésű megmozdulása volt, amely során magánszemélyek is adakozhattak a méhmenedékek építésére, képletesen örökbe is fogadhattak méhecskéket.
A méhpusztulás témája, és megoldása egy méhész szemével egy rövid, de informatív videóban!
Forrás: rovarok.blog.hu, Wikipédia
Megjegyzések
Megjegyzés küldése