Ugrás a fő tartalomra

10 jel, hogy egy törpesünt tartó lakásában vagy

Magyarországon is egyre többen vállalkoznak arra, hogy afrikai fehérhasú törpesünt tartsanak. A vállalkozni szó talán nem is igazán jó szó, ugyanis véleményem szerint sokkal több időt, energiát igényel az embertől, ha például kutyája, macskája vagy például kaméleonja van. De tény, hogy még mindig nem olyan elterjedt kistermetű háziállat, mint a különböző rágcsálók (hörcsög, tengerimalac).

Most azt próbáltam összegyűjteni, hogy milyen jelek, elhangzott mondatok utalhatnak arra, hogy egy olyan lakásban, házban vagyunk, ahol törpesünt tartanak. Íme a lista:

  1. "Megyek, felkeltem a sünt." Igen, magától nem szívesen kel fel, amíg Te le nem fekszel, így 18-19 óra körül ébreszteni kell. "Jó reggelt!"-tel este köszöntöd a sünidet.
  2. "Jó reggelt!"-tel kétszer köszöntöd egy nap. Egyszer, mikor Te magad ébreszted fel az álomszuszékot. Majd miután már nem foglalkozol vele, és visszahelyezed a ketrecébe, visszaalszik. Így éjjel, mikor csönd, és sötétség borul a helyiségre, ahol a helye van, másodszor is felkel, ekkor már magától.
  3. "Jó éjszakát!" Minden fordítva van. Mikor reggel Te felkelsz, ő akkor tér nyugovóra, így kora reggel kívánsz neki szép álmokat.
    Artúr
  4. A sün puffog, szurkál, és pattogni is tud, ha valami nem tetszik neki, vagy fél. Így ha azt hallod, hogy: "Ne puffogjál!", "Ne tessék engem szurkálni", "Mit pattogsz, mint a bakkecske?", és társai, akkor tuti, hogy egy kis törpesün van a közelben, aki a gazdinak produkálja magát.
  5. "Kis tüskés gombóc" - amikor összegömbölyödik, akár a kezedben, akár a ketrecében, ha megijed valamitől. 
  6. "Megint bekente magát." Mivel? A kajával. A sünök minden új ízt nyújtó ételt magukra kennek. Miután esznek mondjuk életük első májából, vagy banánjából, habot képeznek a szájukba, és a tüskéjükre kenik. (Van ennek valami értelme egyébként?)
  7. "Jajj, de édes!" Egyszerűen, nem lehet rá mást mondani. Bárki találkozik egy törpesünnel, legyen akár összegömbölyödve, vagy nyugodtabb állapotban, éppen szaglászva a levegőben, egyaránt bájos kis teremtés.
  8. Kanos a sün. Igen, ráadásul már 2 hónapos korától képes naponta aktívkodni... csodálom, hogy még mindig úgy szól a mondás, hogy "Szapora, mint a nyúl". Ha minden nap másik sünlányba akadna, mi lenne itt? :)
    Teofil
  9. A hűtőben pástétom vagy aszpikos hús, a kajás szekrényben kutya- és macskakaják sorakoznak. De nem szabad meglepődni, ha élő lisztkukacok is tekeregnek egy kis tégelyben. A sünök húsevők, és semmi közük a gyermekkorban hallott, látott mesékhez, amiben gyümölcsöket esznek. Fogyasztanak, de nagyon keveset, nagyon ritkán.
  10. "Hova tetszik mászni?" A sünök éjjeli állatok, ezért a sötétet szeretik, ott érzik biztonságban magukat. Ha kiveszed magadhoz, vagy begömbölyödik a fejével maga alá, vagy befúrja magát a karod alá, hogy a feje sötétben legyen.

Remélem másoknak is meghoztam a kedvet, hogy törpesünt (is) tartson. Egy jó tanács, csak megbízható tenyésztőtől. Az állatkereskedésekben nincs kézhez szoktatva, és ki tudja, mennyi idős.

Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Német "jövevényszavak" a magyarban - Frissítve!

A német nyelv tanulása során időről-időre belefutok olyan kifejezésekbe, szavakba, amiket mi is használunk a mindennapokban. Legtöbbjüket írásban talán még sosem láttam, de szóban annál inkább használják. A mi családunkban nincsenek német felmenők, sem emigráltak, mégis sokat hallottam az alábbiakat a szüleimtől, nagyszüleimtől. Valószínűleg velem a legtöbb ki is halna, ha rajtam múlna, mert én nem igazán használom ezeket a szavakat. Most azt mutatom meg, hogy mi hogyan, minek a kifejezésére használjuk, és hogy a német nyelvben valójában mit is jelent. Persze lehetnek egyszerű véletlenek is, és az is könnyen előfordulhat, hogy nem is jövevényszavakról van szó, egyszerűen csak hasonlít a kiejtésük egymásra. Jöjjenek tehát az összecsengések és jelentéseik. "smucig"- schmutzig A smucig szót mi a fukarság kifejezésére használjuk. Németül a schmutzig szónak is ugyanez a kiejtése, viszont azt jelenti, hogy koszos, piszkos. "Na, ja" - Naja A "Na, ja&q

A villamosforgalmat jelenleg irányító fényjelző kialakulása

Sokan naponta közlekednek villamossal, de vajon felmerült-e már bennük a kérdés, hogy vajon miért is így néz ki a villamost irányító lámpa? A piros, tilosnak megfelelő miért három egymás mellett lévő fehér pötty? A narancsot helyettesítő miért egy pötty? És a szabad utat jelző, miért kettő pötty egymás alatt? Kicsit utánajártam a kérdésnek, mert nem bírtam rájönni a logikájára. Érdekes magyarázat következik! A jelenleg alkalmazott – villamosforgalmat irányító – fényjelző készülék (úgynevezett holdfényjelző) optikáinak szimbólumai a korábban évtizedeken át alkalmazott „pajzs alakú” jelző jelzéseinek analógiájára készültek. A régebbi jelzőlámpákat az 1990-es években kezdték el lecserélni, a 2000-es évek végére jutottak el a végéig. Azért hasonlít a mostani logikája a korábban használthoz, mert annak idején így tették az átállást zökkenőmentessé. Összetéveszthetetlen! Ha közvetlenül az autós forgalmat irányító piros-sárga-zöld jelzőlámpa mellé is kerül, akkor is egyértelmű, hogy

Darázs kisokos

Méhek, darazsak, csípnek, szúrnak, mézet gyűjtenek, gömbölydedek, hosszúkásak, szőrösek, csíkosak... Sokak fejében keverednek a fogalmak, sokszor a gyerekeknek sem tudjuk hirtelen megmondani, hogy éppen melyik fajtával van dolgunk. Jöjjön a saját szubjektív nézőpontomból egy kis segítség, melyik, hogyan néz ki, mit érdemes róla tudni! A legaranyosabb Mind láttunk már a virágokra lomhán rászálló dundi szőrös fekete-sárga-fehér csíkos rovart, ők a poszméhek, vagy dongók. A közhiedelemmel ellentétben neki is van fullánkja (a fullánkosdarázs-alkatúak közé tartoznak), bár ritkán használja. Ezen kívül egy gyerekkori kísérlet kapcsán (a tenyerünkbe zártuk) elmondhatom, hogy harapni is tud, ha veszélyben érzi magát. Kétségkívül a legbarátságosabb természettel rendelkezik a fullánkosok között. Közeledtét hangos zümmögés jelzi, innen a dongó kifejezés. 2014-ben egyik faja, a földi poszméh az év rovara volt. Poszméh - Forrás: Wikipédia A legfélelmetesebb A darazsak kisebb,