Ugrás a fő tartalomra

A hálószoba kompatibilis törpesün lak titkai

Közel öt éve tartok törpesünt, ezidő alatt pedig jópár furfangos, és kevésbé nyerő praktikát próbáltam ki. A cél persze kettős, egyrészt a törpesün számára élhető, a gazdiknak meg csöndes, sokáig tiszta ketrecet kell teremteni. Elmondom, én hogyan csinálom.

Az afrikai fehérhasú törpesünök kiváló társak olyan gazdik számára, akik például allergiásak a szőrre, tollra. A törpesün ugyanis nem allergizál, ezt én is megerősítem. Viszont nagyon kis szerethető állat, lehet simogatni (igen, tud szúrni, ha akar, de a törpesün gazdik ezt meg tudják szokni, és a törpesüni is megszokja, hogy a gazdit nem kell agyonszúrkálni, lelapítja a tüskéit), el is alszik rajtad, és viszonylag tiszta állat. Azért mondom, hogy viszonylag, mert a dolgát egy helyre (macskaalom) végzi, viszont imádja hajtani a kerekét, amiből kiszállni sem kíván, és oda is potyogtat. Így azt utána szépen szét is keni, meg a futás közben ki is potyoghat belőle. Persze képes bele is vizelni, ami meg kifolyik a kerékből.

Tippek törpesün tartóknak


Amit egyik törpesün tenyésztő, vagy állatkereskedés sem mond el, az az, hogy mivel lehet csöndesebb a törpesünink tevékenykedése este. Mi kezdettől fogva ott tartjuk a sünit, ahol alszunk is, így sok mindennel próbálkoztunk már, hogy tompíthatnánk sünink mozgását éjjel úgy, hogy ő hátrányt ne élvezzen belőle. (Szenvedtünk a kerék forgójának olajozásával, celluxozásával, de nem volt sokáig hatásos). Először is, vettünk egy csöndes kereket, egyelőre csak itt lehet kapni. Tényleg csendes, nem nyekereg össze-vissza, mint bármely más, általunk próbált kerék. Könnyen tisztítható is, mivel nem rácsos, amibe reggelre beleszáradna a kaki. Langyos vízzel, kis szappannal 2 perc alatt újra tiszta. Viszont a talpa képes hozzákoppanni a ketrec aljához, akármennyi forgácsot is teszünk alá. Ezért én egy, a fürdőszobában használatos kilépőt vágtam méretre, és tettem be legalulra, rá a forgács, és erre a kerék. Így hiába lendül bele a süni a kerék hajtásába, az nincs mihez hozzákoppanjon.

A fürdőszobai kilépő hangtompítóként szolgál

Másik kardinális kérdés a tisztaság és a szagok. Azért, hogy ne kelljen 2-3 naponta komplett almot cserélni, már csak takarékossági szempontból sem, ki kellett küszöbölni valahogy azt, hogy a kerék alá kifolyjon a forgácsra a vizelet és a kaki. Én a kerék alá tettem egy régi kisméretű tálcát (a kerék lábai közé férjen be, ne érintkezzen vele, mert ahhoz is hozzákoccanna akkor), amibe macskaalmot tettem. Így, ha valami kifolyik, kipotyog a kerékből, a macskaalomban landol, és nem szaglik. Így elég csak a macskaalmot cserélni, vagy egy részét, helyét frissel pótolni, a forgácsunk meg 1-2 hétig is tiszta marad. A macskaalmot tekintve érdemes kísérletezgetni, nem biztos, hogy a legdrágább a legjobb.

A jelenlegi legtökéletesebb sünlak, a fotón épp nincs még becsíptetve a ketrecrész és a műanyag alj közé a pléd.

Ha valakinek a sünije olyan kis galád, hogy a bújózsákjába is belecsinál néha, javaslom, használjon csak egy plédet. Persze figyelni kell arra így is, hogy a szoba, helyiség hőmérséklete ne csökkenjen tartósan 20 Celsius fok alá. Én a pléd egy sarkát be szoktam tenni a műanyag alap és a ketrec közé, odacsippentem, így nem is tud a pléddel elmászni, mondjuk a vizes tálkájába. (A mi sünink nagyon makacs, nem hajlandó, csak tálkából inni, így erre a lépésre szükség volt, mert jó néhány reggelre landolt a pléd a vízben, alatta meg ott volt a süni.)

Te is törpesünt tartasz? Vannak Neked is ötleteid? Akkor írd meg kommentbe, jól jöhet másnak is, ami Neked bevált! Ha most gondolkodsz a törpesün tartásáról, kérdezz nyugodtan, szívesen segítek!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Német "jövevényszavak" a magyarban - Frissítve!

A német nyelv tanulása során időről-időre belefutok olyan kifejezésekbe, szavakba, amiket mi is használunk a mindennapokban. Legtöbbjüket írásban talán még sosem láttam, de szóban annál inkább használják. A mi családunkban nincsenek német felmenők, sem emigráltak, mégis sokat hallottam az alábbiakat a szüleimtől, nagyszüleimtől. Valószínűleg velem a legtöbb ki is halna, ha rajtam múlna, mert én nem igazán használom ezeket a szavakat. Most azt mutatom meg, hogy mi hogyan, minek a kifejezésére használjuk, és hogy a német nyelvben valójában mit is jelent. Persze lehetnek egyszerű véletlenek is, és az is könnyen előfordulhat, hogy nem is jövevényszavakról van szó, egyszerűen csak hasonlít a kiejtésük egymásra. Jöjjenek tehát az összecsengések és jelentéseik. "smucig"- schmutzig A smucig szót mi a fukarság kifejezésére használjuk. Németül a schmutzig szónak is ugyanez a kiejtése, viszont azt jelenti, hogy koszos, piszkos. "Na, ja" - Naja A "Na, ja&q

A villamosforgalmat jelenleg irányító fényjelző kialakulása

Sokan naponta közlekednek villamossal, de vajon felmerült-e már bennük a kérdés, hogy vajon miért is így néz ki a villamost irányító lámpa? A piros, tilosnak megfelelő miért három egymás mellett lévő fehér pötty? A narancsot helyettesítő miért egy pötty? És a szabad utat jelző, miért kettő pötty egymás alatt? Kicsit utánajártam a kérdésnek, mert nem bírtam rájönni a logikájára. Érdekes magyarázat következik! A jelenleg alkalmazott – villamosforgalmat irányító – fényjelző készülék (úgynevezett holdfényjelző) optikáinak szimbólumai a korábban évtizedeken át alkalmazott „pajzs alakú” jelző jelzéseinek analógiájára készültek. A régebbi jelzőlámpákat az 1990-es években kezdték el lecserélni, a 2000-es évek végére jutottak el a végéig. Azért hasonlít a mostani logikája a korábban használthoz, mert annak idején így tették az átállást zökkenőmentessé. Összetéveszthetetlen! Ha közvetlenül az autós forgalmat irányító piros-sárga-zöld jelzőlámpa mellé is kerül, akkor is egyértelmű, hogy

Darázs kisokos

Méhek, darazsak, csípnek, szúrnak, mézet gyűjtenek, gömbölydedek, hosszúkásak, szőrösek, csíkosak... Sokak fejében keverednek a fogalmak, sokszor a gyerekeknek sem tudjuk hirtelen megmondani, hogy éppen melyik fajtával van dolgunk. Jöjjön a saját szubjektív nézőpontomból egy kis segítség, melyik, hogyan néz ki, mit érdemes róla tudni! A legaranyosabb Mind láttunk már a virágokra lomhán rászálló dundi szőrös fekete-sárga-fehér csíkos rovart, ők a poszméhek, vagy dongók. A közhiedelemmel ellentétben neki is van fullánkja (a fullánkosdarázs-alkatúak közé tartoznak), bár ritkán használja. Ezen kívül egy gyerekkori kísérlet kapcsán (a tenyerünkbe zártuk) elmondhatom, hogy harapni is tud, ha veszélyben érzi magát. Kétségkívül a legbarátságosabb természettel rendelkezik a fullánkosok között. Közeledtét hangos zümmögés jelzi, innen a dongó kifejezés. 2014-ben egyik faja, a földi poszméh az év rovara volt. Poszméh - Forrás: Wikipédia A legfélelmetesebb A darazsak kisebb,